Tydzień Kujawski - Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim
Strona głowna  /  Aktualności  /  Tydzień Kujawski
Tydzień Kujawski
data dodania: 2018-04-10 09:02:13

Za nami kolejny etap drogi, o której się mówi i pisze „Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości do Ojczyzny”. Zakończyliśmy „Tydzień Kujawski”, który rozpoczął się w tym roku z „przytupem”. W pierwszym dniu gościliśmy nasz ulubiony i zaprzyjaźniony zespół „Piotrkowianie”, którym serdecznie dziękujemy za ukazanie nam piękna Ziemi Kujawskiej, a także za przeczytanie nam opowiadania „Kujawiaczek”  ze zbioru „Opowieści Kujawskie” Reginy Zalewskiej-Wojciechowskiej. Opowieścią tą panie z zespołu zapoczątkowały „kujawskie bajanie”, jakie następnego dnia odbyło się w grupach. Przedszkolaki wysłuchały historii o powstawaniu chleba,  powideł, poznały legendę   o powstaniu naszego Piotrkowa.

Bliżej poznaliśmy sztukę ludową, obrzędy i zwyczaje. W przededniu świąt wielkanocnych gościliśmy Panią Anielę Leszczyńską - ludową artystkę, zdobiącą jajka według zwyczajów panujących na Kujawach i nie tylko. Smakowaliśmy z apetytem kujawskie przysmaki: ziemniaki w mundurkach   z gzikiem, chlebek ze smalcem i ogórkiem kiszonym, żurek z białą kiełbasą oraz ciasto drożdżowe z powidłami.

W naszych salach pojawiły się piękne „Kąciki Kujawskie”, które mieli okazję podziwiać nasi goście. Gościliśmy bowiem naszych rówieśników zespół „Przedszkolnych Kujawiaczków” z Przedszkola z Osięcin. W ich wykonaniu obejrzeliśmy inscenizację słowno-muzyczną „Wiosna na Kujawach”. Nasi koledzy zachwycili nas odwagą i pięknymi strojami. Po przedstawieniu mieliśmy okazję wspólnie zjeść słodki poczęstunek i razem się pobawić.

Nasz Tydzień Kujawski zakończyliśmy przeglądem umiejętności regionalnych. Zaprosiliśmy naszych rodziców, dziadków i rodzeństwo, dla których najpiękniej jak tylko potrafiliśmy zatańczyliśmy i zaśpiewaliśmy. W naszym repertuarze znalazły się piosenki „Głęboka studzienka”, „Czerwone jabłuszko”, „Rano rano, raniusieńko”, „Dwóm tańczyć się zachciało” oraz taniec „Kujawiak”. Występy zakończyliśmy przepiękną piosenką, a zarazem akcentem patriotycznym „Bo wszystko to moja Ojczyzna”.

Ewa Staszak

Magdalena Gregor