Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim
Strona głowna  /  Aktualności

Witamy na stronie naszego przedszkola!
Aktualności

Piątek 9 listopada był wyjątkowym dniem w naszym przedszkolu. Dzieci w strojach galowych i przypiętych biało-czerwonych kotylionach z dumą przekroczyły próg przedszkola. Odświętna atmosfera udzieliła się wszystkim od samego rana bo w tym dniu obchodziliśmy tak ważną rocznicę, 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.  Z niecierpliwością  czekaliśmy na gości. Zaproszenie na uroczystość przyjęli proboszcz parafii ks. Krzysztof Gąsiorowski była dyrektor przedszkola pani Renata Woźniak i nasi kochani rodzice. Aby uczcić tak ważne narodowe święto przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczno-taneczny. Zaprezentowane utwory, wiersze, pieśni i tańce były hołdem pamięci dla tych wszystkich bohaterów, dzięki którym mamy dziś wolną i niepodległą Polskę. Występ zakończył taniec narodowy polonez w wykonaniu dzieci z grupy „Jagódki”, a wzruszeń dostarczyła nie tylko pieśń „ My pierwsza brygada” zaśpiewana przez Pawełka Wojciechowskiego, ale i piosenka „Jestem Polką i Polakiem” w wykonaniu dzieci z grupy „Słoneczka”. Świadectwo swojego dziecięcego patriotyzmu dzieci dały podczas śpiewania „Roty” stojąc dumnie na baczność.

        Występy przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. O godzinie 11.11 dzieci, nauczyciele, pracownicy, zaproszeni goście oraz rodzice obecni na uroczystości zaśpiewali  hymn  włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. Cała uroczystość była pięknym świadectwem dziecięcego patriotyzmu.

         Na zakończenie pani dyrektor Katarzyna Ulewicz pogratulowała i podziękowała  małym artystom oraz zaprosiła do czynnego włączenia się we wspólny marsz 11 listopada.

Ewa Staszak

Elżbieta Sobieraj

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-14 11:45:32

          W przeddzień uroczystych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę  do przedszkola przybyli muzycy z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.  Dzieci zgromadzone wraz z wychowawczyniami w sali głównej zostały zaproszone do wysłuchania muzycznej audycji o charakterze patriotycznym. Prowadząca koncert w ciekawy    i dostosowany do wieku odbiorców sposób prezentowała kolejne utwory znanych  kompozytorów minionej epoki. Oprócz utworów muzycznych śpiewano również tradycyjne pieśni z epoki. Dzieci usłyszały śpiew klasyczny na żywo i koncert skrzypcowy oraz fortepianowy. Utwory prezentowane tego dnia to dzieła Chopina, Wieniawskiego, Moniuszki między innymi mazurek czy kujawiak. Dla najmłodszych kontakt z kulturą wysoką był dużym przeżyciem i ciekawym doświadczeniem estetycznym.

Magdalena Gregor

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-14 09:43:56

Baśnie i bajki są dla wszystkich – dla dorosłych i dla dzieci – źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni i dlatego 5 listopada udaliśmy się w podróż po bajkowej krainie. W tym wyjątkowym dniu wychowankowie przybyli do przedszkola przebrani w przepiękne bajkowe stroje. Wszędzie były  księżniczki, królewny, królewicze, krasnale, wróżki, czarownice, smoki, elfy i różne inne zaczarowane postacie, które pojawiły się w naszym przedszkolu, by świętować Dzień Postaci z Bajek. Głównym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. W każdej grupie dzieci wspaniale się bawiły, słuchając bajek czytanych przez panie nauczycielki, układały puzzle, nazywały bajkowe postacie i kolorowały swoich ulubionych bohaterów.

Doskonała atmosfera, ogrom włożonej pracy, piękne stroje przygotowane przez rodziców przedszkolaków.  Wszystko to spowodowało, że czas spędzony w krainie bajek był niezapomnianym przeżyciem.

 

Beata Królak

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-13 12:33:05

 Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu się ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych.   W przypadku, kiedy chodzi o bezpieczeństwo dzieci to szczególnie ważna sprawa i dlatego każdego roku na terenie naszego przedszkola odbywają się treningi, w których uczestniczą wszystkie dzieci i pracownicy.

            W trosce o bezpieczeństwo wszystkich dzieci i pracowników w środę31 października, w Przedszkolu Samorządowym w Piotrkowie Kujawskim przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy. W ćwiczeniach wzięło udział: 76 dzieci, i 23  osoby dorosłe. Po sygnale dźwiękowym (gwizdek) i okrzyku „ewakuacja” wszyscy obecni   w przedszkolu korzystając z wyjść ewakuacyjnych natychmiast opuścili budynek.

            Przeprowadzone ćwiczenia trwały około 4 minuty i miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności i zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem przez dziecii pracowników przedszkola. O planowanej ewakuacji dyrektor informowała Państwową Straż Pożarną w Radziejowie. Funkcjonariusze z PSP obserwowali przebieg akcji, która odbyła się szybko i sprawnie.   W nagrodę przedszkolaki oglądały wóz strażacki, co sprawiło im wiele radości.

E. Doręda

 

 

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-13 12:25:45

                                                                                                 5 listopada

                                                                       Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

                                                                                  11 listopada
                                                                  100 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę
                                                               (Wieczornica w przedszkolu w dniu 9 listopada)

                                                                                   16 listopada

                                                                            Międzynarodowy Dzień Tolerancji

                                                                                       25 listopada

                                                                                    Światowy Dzień Pluszowego Misia
 (w przedszkolu obchodzimy 26 listopada)

25 listopada

Dzień Życzliwości i Pozdrowień
 (w przedszkolu obchodzimy 27 listopada
)

30 listopada
    Andrzejki

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-11-07 09:15:44

 

 

 

 

Dnia 26  listopada obchodzimy  Światowy Dzień Pluszowego Misia. To kolejna okazja by świętować urodziny jednej z najpopularniejszych przytulanek na świecie. Zachęcamy by tego dnia dzieci ubrały się na kolor pomarańczowy lub żółty i przyniosły do przedszkola ulubionego misia lub książeczkę z tym bohaterem.

Zapraszamy również do udziału w  konkursie „Mój przyjaciel Miś”. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego misia, bohatera literatury dziecięcej lub uszycie własnego misia. Prace wykonane wybranymi przez siebie technikami oraz w dowolnym formacie składamy w grupach do 19.11.2018r.

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-29 09:24:29

 

 

 

„Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta…

5 listopada obchodzimy
Międzynarodowy Dzień Postaci
z Bajek.

Aby uczcić ten dzień prosimy przebrać dzieci za ulubioną postać bajkową.

W grupach odbędą się wspólne tańce, zabawy oraz czytanie bajek.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-29 09:17:07

Zacną rzeczą jest uczyć się,

lecz jeszcze zacniejszą – nauczać”
(M. Twain)

 

W piątek 19 października br. zaproszeni przez dzieci goście oraz wszyscy pracownicy naszego przedszkola przybyli na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu dzieci przyszły odświętnie ubrane i równie świątecznie obchodziły ten dzień.
Każda z grup przygotowała z tej okazji krótki występ artystyczny oraz upominki dla pracowników naszego przedszkola. Dzieci w ten sposób podziękowały za opiekę, wychowanie, naukę, troskliwe ramiona, dobre rady, czyste sale, i smaczne posiłki. Zaproszonymi gośćmi byli: emerytowani pracownicy naszego przedszkola, Sławomir Bogucki burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski. Wszyscy byli zachwyceni występami dzieci, które z pełnym zaangażowaniem umiliły ten wyjątkowy dzień.

Dziękujemy

Elżbieta Sobieraj

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-29 08:50:49

We wtorek 16.10.2018 roku odbył się wewnątrzprzedszkolny konkurs recytatorski „A ja jestem Polak mały”, którego celem było: upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowanie uczuć patriotycznych i rozwijanie umiejętności recytatorskich.

Uczestnicy i jury mieli przyjemność wysłuchać pięknych interpretacji wierszy  znanych  i mniej znanych poetów.  Mimo tremy, pokonując barierę lęku  do rywalizacji stanęło 16 przedszkolaków z grupy „Jagódki”, „Słoneczka”, „Motyle” i „Muchomorki”.

Komisja w składzie pani logopeda, przedstawiciel biblioteki, i rodzic nie miała łatwego wyboru i po burzliwej naradzie przyznała:  

W grupie wiekowej 4-latki

I miejsce Filipowi Tyczkowskiemu z grupy „ Jagódki”  za recytację wiersza „ Rota małego Polaka” 

II miejsce Sarze Smentek  za recytację wiersza „Polska jest wspaniała„ .

 

W grupie wiekowej 5 latki

 I miejsce zajęła Martynka Sikorska  z grupy „Muchomorki”, za recytację wiersza „ 11 listopada”

II miejsce Gabrysia  Pawikowska  z grupy Słoneczka za recytację wiersza „ Twój dom„

III miejsce ex aequo zajęli Franciszka Pietrzak z grupy Motyle, za recytację wiersza „ Polska”

Lenka Kotas i Oskar Zaborowski z grupy Muchomorki za  recytację wiersza     „ Niepodległość”

Wszystkim uczestnikom gratulujemy , dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

 

Ewa Staszak

Elżbieta Sobieraj

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-22 08:08:44

Szumiał las, śpiewał las, gubił złote liście,
świeciło się jasne słonko, chłodno, a złociście...”

 

 

Nadeszła piękna polska jesień, mieniąca się kolorami, pachnąca lasem, obfitująca w dary natury. Gdy minął czas adaptacji i nadszedł piękny, złoty październik przedszkolaki postanowiły wykorzystać słoneczną pogodę i jak co roku, tak i teraz wybrały się na wycieczki do lasu. Przez trzy kolejne dni las w Świeszu rozbrzmiewał dźwięcznymi głosami rozbawionych dzieci. Na początek leśne ścieżki przetarły „Jagódki” i „Słoneczka”, następnie „Motyle” i „Muchomorki”. Na koniec swoją pierwszą wycieczkę odbyły nasze dzielne maluszki czyli „Biedroneczki” wraz z „Misiami”. Spacer leśnymi dróżkami zaowocował znalezieniem różnorodnych darów jesieni: żołędzi, szyszek, kolorowych liści. Dzieci z zapałem poszukiwały również grzybów, niestety długotrwały brak deszczu sprawił, że nie znaleźliśmy nawet najmniejszego muchomorka. „Motyle” i „Muchomorki” wraz z panią Hanią zabrały się również za sprzątanie leśnej polany, na której dorośli zostawili śmieci- była to więc praktyczna lekcja ekologii i troski o ochronę środowiska. Każda z wycieczek kończyła się piknikiem na świeżym powietrzu, podczas którego przywiezione w plecakach specjały znikały w błyskawicznym tempie. Przedszkolaki pożegnały las we wspaniałych humorach i z nadzieją, że jeszcze kiedyś go odwiedzą.

 

Dorota Kurant

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-10-15 18:30:51