Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim
Strona głowna  /  Aktualności

Witamy na stronie naszego przedszkola!
Aktualności

Z PRZYCZYN OD NAS NIEZALEŻYNYCH SPOTKANIA Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI, INSPEKCJI TRANSPOTKU DRODOWEGO ORAZ ŻOŁNIERZAMI ODBĘDĄ SIĘ W INNYCH TERMINACH.

POLICJA-  21.05.2018 – KOLOR NIEBIESKI

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-05-15 11:11:49

Dlaczego nie wystarczy, żeby rodzice rozmawiali z dziećmi, włączali im filmy czy nawet audiobooki? Dlaczego należy dzieciom czytać? Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” już od 15 lat niezmiennie przypomina o potrzebie codziennej wspólnej lektury. Poniżej zebraliśmy 20 powodów, dlaczego warto czytać dzieciom. 20 powodów na to, że czytanie dziecku to jeden z największych podarunków, jakie możemy ofiarować naszym dzieciom.

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne. Zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu  wartości. Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość moralną.

Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

 1. buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
 2. zaspokaja potrzeby emocjonalne,
 3. wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
 4. uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
 5. przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
 6. uczy myślenia,
 7. rozwija wyobraźnię,
 8. poprawia koncentrację,
 9. ćwiczy pamięć,
 10. przynosi wiedzę ogólną,
 11. ułatwia naukę,
 12. uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
 13. rozwija poczucie humoru,
 14. jest znakomitą rozrywką,
 15. zapobiega uzależnieniu od mediów,
 16. chroni przed kwestionowalnymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej,
 17. pomaga w rozwiązywaniu problemów,
 18. jest zdrową ucieczką od nudy,
 19. jest profilaktyką działań aspołecznych,
 20. kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”  

Źródło:

https://dziecisawazne.pl/codzienne-czytanie-dziecku-prosty-sposob-na-wychowanie/

Ezzbieta Olszewska

 

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-05-15 11:10:17

IV OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW
W piątek (11.05.2018r.) dzieci w czasie zajęć będą uczestniczyć w biegu przedszkolaków, który odbędzie się na stadionie w Piotrkowie Kujawskim.

Obowiązuje strój i obuwie sportowe.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-05-08 11:02:42

Maj

8.05.Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

9.05.Wycieczka do teatru w Inowrocławiu

10.05. Wycieczka do Kruszwicy

14.05.Wycieczka do Sali zabaw w Ślesinie

24.05. Imieniny Książki

26.05.Dzień Matki

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-05-08 10:58:53

DZIEŃ FLAGI  W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM

W PIOTRKOWIE KUJAWSKIM

26.04.2018 r.

 

Dzieci tego dnia ubierają się w barwy narodowe –

 3 grupy na biało (Motyle, Pszczółki, Muchomorki)

 i 3 grupy na czerwono (Jagódki, Słoneczka, Biedronki).

Głównym elementem świętowania będzie wspólne zdjęcie  w plenerze – dzieci utworzą wielką flagę Polski.

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-20 14:51:58

„Każde dziecko z autyzmem jest indywidualne, inne, każdy inaczej przeżywa ten stan. Autyzm to jest stan bardzo specyficznego odbioru świata, stan bardzo specyficznego uczenia się. Dzieci z autyzmem inaczejsię uczą, dlatego wymagają innych technik uczenia, by mogły nabywać umiejętności”

 

 

           Autyzm to stan, zaburzenie psychorozwojowe, które pojawia się wcześnie,a mianowicie  przed 3 rokiem życia. Objawia się zaburzeniami w trzech podstawowych sferach. Po pierwsze musimy mieć do czynienia z deficytem mowy, przy czym nie zawsze manifestuje się to w postaci niedorozwoju.  Zaburzenia mowy mogą być związane z nadmiernym mówieniem,  bądź też  z mówieniem na jeden temat.

Poza mową trudności musimy zdiagnozować jeszcze w dwóch innych sferach. W obrębie sfery społecznej nieprawidłowości mogą mieć bardzo różny obraz, począwszy od całkowitego zamknięcia się, które jest najczęściej kojarzone z autyzmem, odizolowania niereagowania na rówieśników, rodziców, czy inne bliskie osoby, kończąc na formach podczas, których mamy nadmierny kontakt. Ostatnia sfera, w której musimy stwierdzić problemy, to sfera zachowań. I tutaj, ile osób z autyzmem, tak szeroki wachlarz problemów możemy zobaczyć. Chodzi o bardzo trudne zachowania, które mogą być związane z agresją, destrukcją, także zachowaniami rutynowymi, czyli powtarzaniem pewnych form. Bardzo często nieprawidłowości te związane są z zaburzeniami przetwarzania bodźców z otoczenia. To niezrozumiałe dla nas odczucia. Na przykład bardzo cichy dźwięk powoduje wręcz ból fizyczny a głośny dźwięk powoduje przyjemność. To samo z dotykiem, czy innymi zmysłami. Te nieprawidłowości nie występują oczywiście u wszystkich dzieci.

8 kwietnia nasze przedszkole „zaświeciło sie na niebiesko”. Wszystkie przedszkolaki tego dnia przyszły ubrane na niebiesko. Następnie odbyły się zajęcia związanie z tematem autyzmu. Dzieci wykonywały prace plastyczne, słuchały opowiadania pt. Mój brat ma autyzm” oraz brały udział w  niebieskim marszu. Tego dnia nie zabrakło także informacji dla rodziców. Przygotowane zostały ulotki oraz gazetka scienna.

Autyzm nie jest chorobą zaraźliwą, nie kłuje, nie brudzi....

Opracowano na podstawie źródeł internetowych

Katarzyna Dziubich

 

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-20 14:10:43


 „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”

 W dniu 11 kwietnia 2018r. przedszkolaki z grupy „Pszczółki” odwiedziły starszych kolegów z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Radziejowie. Wizyta była zwieńczeniem XIX już edycji akcji charytatywnej, organizowanej przez w/w placówkę pod hasłem„Dzieci - Dzieciom”, podczas której zbieraliśmy przybory szkolne dla podopiecznych Ośrodka. Po przekazaniu podarunków, dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalno - taneczne  wobec zaproszonych gości i obecnej na uroczystości młodzieży. Uroczystość zakończyły podziękowania ze strony organizatorów oraz  słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Udział w akcji „Dzieci – Dzieciom” był  dla naszych przedszkolaków wspaniałą  lekcją integracji i tolerancji. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy sprawić radość dzieciom  tak bardzo  skrzywdzonym przez los. Jednocześnie w imieniu dzieci,  młodzieżyi nauczycieli  z OSW w Radziejowie chcielibyśmy podziękować wszystkim rodzicom,  którzy zaangażowali się i wspomogli    akcję sprawiając, że na  twarzach obdarowanych zagościł uśmiech.

Dorota Kurant

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-17 12:56:33

  Poszanowanie tradycji narodowych i regionalnych – duma bycia Polakiem, mieszkańcem regionu zwanego Kujawami, oto zadania jakie stawiamy naszym małym wychowankom. Chcemy aby dzieci poznały zamierzchłe dzieje i nauczyły się pielęgnować to co minęło, co stanowi o bogactwie, kulturze naszego narodu, jego odrębności i co nas wyróżnia spośród innych narodów. Poprzez edukację regionalną  i narodowo-patriotyczną chcemy kształtować właściwy stosunek dzieci do przeszłości  i uczyć je rozumieć teraźniejszość. Realizacja powyższych treści wiąże się ściśle z udziałem nauczycieli, dzieci      i rodziców w wydarzeniach  o charakterze regionalnym i patriotycznym.

Jeden wiosenny tydzień, co roku poświęcony jest folklorowi Kujaw. Dzieci dzięki naszym działaniom (ciekawe zajęcia, uroczystości, wycieczki, spotkania z artystami ludowymi) poznają bliżej swoje miasto i region.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-10 09:02:13

                                                                                                                     Przyjaciele są jak ciche anioły.....

Antoine de Saint-Exupery

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej  „Dzieci- dzieciom” na rzecz wychowanków
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie.
Ideą akcji jest niesienie pomocy  rzeczowej (przybory szkolne, zabawki, gry), integrowanie uczniów  z różnych środowisk, rozwijanie umiejętności tolerancji, akceptacji zrozumienia.

Katarzyna Dziubich

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-06 14:18:31