Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim
Strona głowna  /  Aktualności

Witamy na stronie naszego przedszkola!
Aktualności

Kwiecień

2.04. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2.04. Światowy Dzień  Świadomości Autyzmu  Dzień ten w przedszkolu obchodzimy 8 kwietnia

7.04. Światowy Dzień Zdrowia

17.04. Pokaz cyrkowy dla dzieci

22.04.   Dzień Ziemi

23.04.  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  7.04 - 30.06 Realizacja projektu edukacyjnego „Akademia zdrowego i bezpiecznego przedszkolaka”

 

                                                                                              

 

        

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-04-05 14:07:57

Przebieg tygodnia folkloru kujawskiego:

 

Czwartek – 22.03.2018r. MUZYKA LUDOWA– występ zespołu „Piotrkowianie” – muzyka ludowa na żywo, zabawy naszych babć i dziadków. Dzieci tego dnia ubierają się na ludowo.

Piątek – 23.03.2018r. – KUJAWSKIE BAJANIE – słuchanie wybranych legend kujawskich, omawianie ich i wykonywanie ilustracji do nich – zajęcia w grupach.

Poniedziałek - 26.04.2018r – „PISANKI, KRASZANKI” - sztuka ludowa, wizyta w przedszkolu ludowej twórczyni zajmującej się malowaniem jaj. (W grupach lepienie z masy solnej, fajans kujawski, wzory kujawskie na serwetkach, fartuszkach, malowanie jaj, itp.)

Wtorek – 27.03.2018r. - DAWNE SMAKI - jadło i gwara kujawska ( w grupach organizowany jest poczęstunek typu gotowane pyry i gzik, ogórki kiszone, chleb ze smalcem, żurek, ciasto drożdżowe.)

Środa - 28.03.2018r. – „GOŚCIE, GOŚCIE” – wizyta w naszym przedszkolu dzieci             z Osięcin – zespół tworzony przez przedszkolaki pod nazwą „Kujawiaczek” – tańce, przedstawienie o tematyce ludowej i wspólne zabawy.

Finał tygodnia kujawskiego:

Piątek – 06 .04. 2018r. godzina 10.00 - „HEJ, KUJAWY JAKIE CUDNE”-  pokaz umiejętności wokalno-tanecznych o tematyce ludowej z udziałem zaproszonych gości: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie.

Inne poruszane tematy do wyboru „Apteczka babci” – zioła i ich właściwości.

lub do wyboru „Dawne prace, dawne sprzęty” – poznanie sprzętów użytku codziennego: maselnica, młynek, moździerz, pogrzebacz, kopanka, itp.

Wycieczka do muzeum kujawskiego dla grup młodszych – Redecz Krukowy.

 

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-03-23 07:52:38

            Tradycją naszego przedszkola jest uroczystość Powitania Wiosny. W dniu 21 marca wszystkie dzieci zebrały się w sali „Pszczółek” żeby pożegnać zimę i powitać upragnioną i długo wyczekiwaną wiosnę. Tego roku oprócz przedszkolaków i pracowników przedszkola na wiosnę wyczekiwali specjalni goście, którzy nas tego dnia po raz pierwszy odwiedzili tzn. dzieci i opiekunowie z Centrum Terapii, Rewalidacji i Wspomagania Rozwoju w Inowrocławiu. „Pszczółki” jako gospodarze uroczystości  zaprezentowały przedstawienie  pt. „Cztery pory roku”,  podczas którego dzieci mogły przypomnieć sobie oznaki i symbole poszczególnych pór roku. Aktorzy zaprezentowali również  staropolski zwyczaj topienia kukły zwanej „Marzanną”, która to symbolizowała odchodzącą, nielubianą już  zimę.
W trakcie przedstawienia wszyscy dobrze się bawili przy  znanych piosenkach a na koniec mieli okazję zatańczyć radosny „Taniec Mai” i zaśpiewać Pani Wiośnie gromkie „Sto lat!”.

            Dorota Kurant

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-03-23 07:44:44

    13  marca zorganizowałyśmy w przedszkolu Konkurs Bajkowo - Literacki "Snuj się snuj bajeczko…".  Wzięły w nim udział dzieci z grupy: "Pszczółek ", "Motyli" i „Muchomorków”. Na konkurs przybyła Baba Jaga, która za dobre odpowiedzi nagradzała serduszkami - okazała się nie taka zła.
     W tym roku nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwało Jury w składzie: przewodnicząca p. Ewa Staszak oraz trójka rodziców z najstarszych grup.W pierwszej kolejności odbyła się część recytatorska, w którym jedno dziecko z grupy przedstawiło wiersz – wcześniej wybrany i przygotowany z wychowawczynią. Po tym zadaniu zostały ogłoszone wyniki. Pierwsze miejsce przyznane zostało Natanielowi P.za wiersz „Maszeruje wiosna” z grupy „Muchomorki”, natomiast drugie zdobyli Basia W. za „Psie smutki” z  gr. „Motyli” i Kamil Sz. za „Nadchodzi wiosna” z gr. „Pszczółek”.

    Następnie drużyny przystąpił y do zadań konkursowych. Pytania na pozór łatwe okazały się dla niektórych nieco trudne. Zadaniem dzieci było m.in. z wylosowanym rekwizytem odegrać scenkę. Odważne dzieci powtarzały trudne zdania np.: „chrząszcz brzmi w trzcinie”, „chrabąszcz brzęczy w gąszczu” itp. Odgadywały zagadki słowne, słuchały ciągu wyrazów i wskazywały tytuł  bajki  z którą one się kojarzą, segregowały do dwóch pojemników groch i fasolę. Nie zabrakło również zabaw ruchowych przy muzyce.  Po podliczeniu punktów wygrała grupa „Pszczółek”, a zaraz za nimi były „Motyle”  i „Muchomorki”.
    
Był to konkurs, ale przede wszystkim była to dobra zabawa. Jury podziękowało wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i wręczyło przedstawicielom grup dyplomy oraz książki,   a potem jeszcze pamiątkowe zdjęcie.

 

                                                                                                                   Marzanna  Czyżniak

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-03-22 08:03:47

Informacje o poszczególnych etapach  rekrutacji dzieci do przedszkola
na rok szkolny 2018/2019 znajdą Państwo w BIP w zakładce Rekrutacja

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-03-05 13:13:49

Marzec

8.03. Dzień Kobiet

13.03. „Snuj się snuj bajeczko” konkurs recytatorsko- literacki dla dzieci 5- letnich

14.03. Wyjazd dzieci 4-letnich do teatru we Włocławku

22.03.Wyjazd dzieci 5- letnich na VI Walentynkowy Turniej Przedszkolaka do Dobrego

21.03. Pierwszy Dzień Wiosny

22-28.03. Tydzień Kujawski

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-02-26 14:46:02

Czas ostatków to w tradycji kujawskiej chodzenie z kozą. Przedszkolacy z grup Motyle i Pszczółki, na wzór dorosłych przebrały się w tłusty czwartek za postaci: parę młodą, babę, Żyda, diabła, lajkonika, a wszystkich ich wspomagały zwierzęcy przebierańcy: koza, bocian, niedźwiedź.  Przedszkolaki śpiewały znaną przyśpiewkę, tańczyły i psociły się jak wymagała tego tradycja, a za te wybryki otrzymały od odwiedzanych słodkie podziękowania.  Dzień wcześniej pięciolatki brały udział w warsztatach zapustowych organizowanym przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Dzieci wykonywały podczas wycieczki w muzeum barwne stroje z kartonu i bibuły, w których wystąpiły w tłusty czwartek. Tradycja i przednia zabawa w jednym.

Magdalena Gregor

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-02-15 14:17:00

  W dniu 09 lutego 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z dr Radosławem Kożuszkiem – pochodzącym z naszego miasta ekologiem, podróżnikiem, pracownikiem naukowym. Gość w bardzo ciekawy i przystępny dla przedszkolaków sposób przedstawił tematykę zimowego dokarmiania zimujących w naszym kraju ptaków. Dzieci mogły też obejrzeć prezentację multimedialną. Przedszkolaki zdobyły praktyczną wiedzę na temat czym dokarmiamy poszczególne gatunki ptaków oraz kiedy to należy robić. Na zakończenie spotkania nasz gość   w ramach Kampanii Społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom przepięknie  przeczytał   wiersz Marii Konopnickiej pt. „Stefek Burczymucha”

            Gdy nadchodzi oczekiwany przez dzieci śnieg i mróz wtedy   nie zapominajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Wprawdzie wokół naszego nowego przedszkola nie ma jeszcze zbyt dużej ilości ptasich gniazd, ale mamy nadzieję, ze już za kilka lat wróbelki i sikorki tłumnie zamieszkają w naszym najbliższym otoczeniu. Troska o zimujące ptaki to jedno z zadań realizowanego w grupie „Pszczółki” programu edukacji ekologicznej, którego nadrzędnym celem jest   szerzenie aktywnej postawy proekologicznej wśród przedszkolaków.        

                                                                                                                       Dorota Kurant                                                                                                                                                                                                                         

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-02-12 12:43:15

  Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas. W dniu 31.01. bawiły się najmłodsze dzieci z grup: Jagódki, Słoneczka, Biedroneczki, a 1.02 starsze przedszkolaki czyli  Pszczółki, Motyle, Muchomorki oraz zaproszona grupa „O” ze Szkoły Podstawowej. Sala przedszkolna wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona serpentynami i balonami. 
  Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Pan Łukasz zachęcał wszystkich do tańca. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami, które nie odstawały i też były w strojach karnawałowych. Uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia, a  rozsypywane w powietrze konfetti porwało znów wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

       Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.  Kolejny bal karnawałowy już za rok.

Marzanna Czyżniak

Elżbieta Sobieraj

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-02-02 11:24:48

Luty

6 lutego „Oceanarium”pokaz multimedialny.

7.II. „Z Kozą na zapusty” wyjazd do Włocławka dzieci  5-letnich.

8.II. Tłusty Czwartek  - zabawa z „ Kozą”

12- 23.II.  Ferie zimowe.

14.II. Walentynki.

komentarzy: (0)
data dodania: 2018-02-01 07:47:09